בדיקות וטיפולים

בדיקת עור אלרגיה (PRICK) – השריטה או הדקירה שמטרתה החדרת כמות קטנה של חומרים החשודים כגורמים לאלרגיה (אלרגנים) בתוך השכבה החיצונית של העור (בדרך כלל באמה או בגב). במקרה של בדיקה חיובית במקום הדקירה נצפית נפיחות  ((wheal ובסביבה אדמומיות (flare). התוצאות מתקבלות בדרך כלל תוך 20 דקות, ניתן לבדוק בו-זמנית מספר אלרגנים חשודים.

 

הזרקה תוך עורית (INTRADERMAL) שיטה רגישה יותר, כוללת הזרקה של כמות קטנה של אלרגן לתוך העור. השימוש בשיטה זו מוגבל עקב סגוליות נמוכה של תוצאה (לא מתאים לאבחון אלרגיה למזון). 

טסט חיובי מראה ריגוש של מערכת החיסון בלבד, אבחנה סופית של אלרגיה נעשית על בסיס שיכלול של כל הנתונים ע"י רופא אלרגיה, לא מומלץ לבצע שינויים באורך חיים על בסיס טסט בלבד. 

 

בדיקת CAP-RAST – בדיקת דם לאלרגיות- משמשת יחד או במקום בדיקת עור לאבחון אלרגיות. ניתן לעזר בבדיקות דם בכל מצב שמגביל בדיקה בעור (עור רגיש מדי או לא רגיש כלל  ומחלת עור מפושטת שלא מאפשרות בדיקה עורית) ולא נדרש להפסיק אנטיהיסטמינים לפני הבדיקה. הבדיקה אינה בסל הבריאות ומבוצעת ע"י קופות בתוספת תשלום. 

 

בדיקה מולקולרית COMPONENT RESOLVED DIAGNOSIS – זוהי בדיקת מעבדה מיוחדת המשמשת למזונות ואלרגנים נשאפים מסוימים. הבדיקה מסוגלת לזהות החלבון האלרגני הבודד כגורם של אלרגיה מתוך רשימת החלבונים של המקור האלרגני. הבדיקה מאפשרת אבחון והמלצות מדויקים יותר תוך הערכת סיכון לתגובה אלרגית קשה למזון, התאמת טיפול חיסוני לנזלת אלרגית ואסתמה וכדי לקבוע אלרגיה אמיתית לעומת תגובתיות צולבת שלא ניתן לאבחן על סמך טסטים עוריים או בדיקת RAST. הבדיקה אינה בסל הבריאות ומבוצעת בתשלום במספר מצומצם של מרכזים רפואית בארץ. 

בדומה לטסט עורי בדיקת דם חיובית מראה ריגוש של מערכת החיסון בלבד ואינה מספיקה לאבחון אלרגיה, אבחנה סופית נעשית  ע"י רופא אלרגיה.

 

תגרי מזון / תרופות – תגרים משמשים כדי לקבוע אם אדם באמת אלרגי למזון או תרופה ספציפיים. הליך זה יכול להימשך עד 3 שעות כאשר נבדק נוטל מספר מנות גדלות בהדרגה של החומר המדובר ונמצא במעקב צמוד לאורך זמן זה. במקרים מסוימים בהתאם לתגובה אלרגית ראשונית יתפרס התגר על פני מספר ימים ואף שבועות תוך כדי ליווי טלפוני. 

בדיקת תגר כרוכה בסיכון של תגובה אלרגית, היא תיקבע רק לאחר פגישה והערכת נחיצותה וסיכונה.

 

אימונותרפיה ( חיסונים לאלרגיה) – סוג של טיפול מונע ואנטי דלקתי באלרגיה לחומרים נשאפים כמו אבקת צמחים, קרדית אבק הבית ועובשים וארס דבורניים. הטיפול כרוך במתן מינונים גדלים בהדרגה של החומר (אלרגן) שאליו האדם אלרגי. החשיפות המצטברות לאלרגן גורמות למערכת החיסון להיות פחות רגישה, מה שמפחית את תסמיני האלרגיה בעת מפגש עם החומרים בעתיד, תוצאות של הטיפול יכולים להימשך שנים לאחר סיומו של טיפול. בדרך כלל נמשך הטיפול 3-5 שנים. רצף פגישות 50-80 במספר יצמצם סיכונים ויעלה סיכויי הצלחה. הטיפול בסל הבריאות. הטיפול כרוך בסיכון של תגובה אלרגית, הטיפול ניתן אף ורק במרפאות אלרגיה המתמחות בטיפול.

במרפאה מעל 100 מטופלים פעילים שמקבלים חיסונים לנזלת אלרגית ואסתמה.

 

אימונותרפיה תת לשונית (SLIT) אלרגיה לקרדית אבק הבית היא הגורם הנפוץ ביותר לנזלת אלרגית ואסטמה. עם זאת בגלל חשש מזריקות, תגובות אלרגיות ומעומס ביקורים מרבית החולים הסובלים מאלרגיה לקרדית אבק הבית  שיכולים להנות מטיפול חיסוני לא מקבלים אותו. SLIT היא שיטה אלטרנטיבית שמאפשרת טיפול ביתי עם מינימום תופעות לוואי. הטיפול אינו בסל הבריאות. 

במרפאה עשרות מטופלים בSLIT מרוצים.

 

דה-סנסיטיזציה לתרופות (חוסר רגישות) – כרוכה במתן מינונים הגדלים בהדרגה של התרופה שאליה האדם אלרגי. העליות המצטברות של תרופה גורמות למערכת החיסון להיות פחות רגישה לחומר, אולם ההשפעות של טיפול אינן נמשכות זמן רב לאחר ההליך, ויש לתת את התרופה מיד לאחר דה-סנסיטיזציה על מנת לנצל את חלון הזמן הזה . לאחר מכן ניתן לתת את התרופה באופן רציף (לדוגמא תרופות אנטי-אפילפטיות) או לפרק זמן מוגדר (כמו אנטיביוטיקה). אם טיפול נעצר, יש לבצע את הליך דה-סנסיטיזציה מחדש.

הטיפול כרוך בסיכון לתגובה אלרגית, ניתן רק בסוגים מסוימים של תגובות אלרגיות וכאשר אין ברירה תרופתית אחרת. הטיפול נדרש לעתים נדירות מאוד.  

 

מתן תרופות אימונומודולטוריות/ביולוגיות – תרופות שיכולות להגביר או לדכה את התגובות החיסוניות של הגוף, הניתנות עבור מחלות אלרגיות דלקתיות קשות או כשל חיסוני.

במרפאה ניתנים תרופות ביולוגיות לאסתמה קשה, אורטיקריה כרונית, פוליפים אפיים, דרמטיטיס אטופית, מחלות אאוזינופיליות. 

 

מבחני מטלית – בדיקת מדבקות מתבצעת במטרה לזהות אלרגנים המייצרים דלקת אלרגית במגע עם העור. בעזרת מדבקות נעשית אפליקציה על העור של חומרים הנבדקים מדוללים כראוי למשך 48 שעות , בדרך כלל על הגב מטעמי נוחות.  קריאת התוצאות מתבצעת לאחר 72 או 96 שעות ולאחר 7 ימים מכיוון שלרוב לוקח לתגובות 48-96 שעות להתפתח. תגובות חיוביות מייצרות אזור של דלקת עור באתר היישום של האלרגן הפוגע. על מטופל להמשיך בהימנעות ממגע עם החומר הבעיתי מה שעמור להביא להקלה בסבלו. 

במרפאה מבוצעים מבחני מטלית לפי הסטנדרט האירופאי, עם מוצרי קוסמטיקה, בשמים, שתלים מתכתיים, תרופות, חומרים דנטליים, סוגי אקריל, טקסטיל ונעלים. 

 

ספירומטריה – בודקת את כמות וקצב האוויר שנושמים פנימה והחוצה לאורך זמן מוגדר. בדיקה זו דורשת שאיפה עמוקה והוצעת אוויר כפויה. זאת בדיקה בסיסית לאבחון מחלות ריאה, לדוגמא אסתמה. 

צריכים ייעוץ? פנו אלינו בטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם