תחומי התמחות

תגובה אלרגית – תגובה חיסונית שלילית שגויה בעקבות מגע חוזר עם חומרים בלתי מזיקים כגון אבקני צמחים, קשקשים של בעלי חיים, חלקיקי אבק, נבגי עובש, מזון או תרופות ועוד.

אנפילקסיס – תגובה אלרגית מידית רב מערכתית, היא מצב חירום רפואי שיכולה להיות מסכנת חיים. גורמים יקרים לתגובות אנפילקטיות הם מזונות, תרופות, חומרים בהזרקה, עקיצות חרקים אך לפעמים לא ניתן לזהות גורם.

אלרגיה למזון – תגובה חיסונית שלילית בעקבות מגע עם מזון, הביטויים של תגובה זו עשויים להיות קלים או חמורים ואף לסכן חיים. להמשך קריאה…

אלרגיה לתרופות – תגובה חיסונית מידית או מאוחרת בעקבות שימוש בתרופות, המתבטאת בדרך כלל כפריחה או תופעות רב מערכתיות. תפקידו של רופא אלרגיה להמליץ על חלופה בטוחה  ו/או לבצע בירור אלרגי במקרה שקיים ספק (לדוגמה לזהות תרופה שגרמה לתגובה אלרגית בין מספר תרופות שהיו בשימוש בו זמני) ו/או לבצע דה-סנסיטזציה במקרה שאין תרופות חלופיות. 

נזלת – דלקת של רירית האף והסינוסים, לרוב משנית לשאיפת אלרגנים או חומרים אחרים הנמצאים באוויר. נזלת אלרגית עונתית, הידועה גם בשם "קדחת השחת" או כלל שנתית, היא הפרעה הגורמת להתעטשות, גירוד, הפרשה מימית וגודש באף. נזלת לא אלרגית מופעלת על ידי גורמים מסוימים, כגון ריחות חזקים, זיהום, חלקיקים באוויר, עשן או חומרים מגרים אחרים. 

אסתמה – מחלת ריאות דלקתית כרונית, המאופיינת ע"י דלקת כרונית בסימפונות. התקפים של אסתמה יכולים להיגרם על ידי אלרגיה, זיהום, פעילות גופנית, אוויר קר וחומרים מגרים. מצב זה הופך שכיח יותר הן בקרב מבוגרים והן בילדים.

אורטיקריה (סרפדת) – תפרחת אדומה ומגרדת, נודדת, חולפת במהירה ללא שארית. אורטיקריה יכולה להיות ביטוי לתגובה אלרגית אך לעתים היא תוצאה של תגובה חיסונית חריפה לא ספציפית או מחלה אוטואימונית כרונית.

אנגיואדמה – בצקת הלא מגרדת של העור, יכולה להופיע באופן פתאומי בכל מקם בגוף במיוחד בפנים, גפיים ועברי מין ולהימשך עד 3 ימים, בדרך כלל במקום מורגשים נימול ומתיחה ולפעמים כאב. לעתים אנגיואדמה מופיעה יחד עם אורטיקריה אך יכולה להיות תופעה עצמונית. 

דלקת עור ממגע אלרגי – סוג של פריחה הנגרמת מתגובה אלרגית לחומרים הבאים במגע עם העור. זיהוי של אלרגן נעשה בעזרת מבחן מטלית. להמשך קריאה…

אקזמה או דרמטיטיס אטופית – דלקת מגרדת בעור, לעיתים מלווה ביובש, קשקשים, זיהום ואף דימום כתוצאה מגירוד. להמשך קריאה…

אלרגיה לארס לחרקים – תגובה חיסונית שלילית בעקבות עקיצות חרקים (כלומר דבורת דבש, צרעות, נמלת אש) עשויה לנוע בין נפיחות מקומית קלה לסכנת חיים. חולים שחוו תגובות קשות יתר זקוקים לשאת מזרק אדרנלין קבוע ו/או לקבל טיפול חיסוני במשך שנים ארוכות.

כשל חיסוני – מגוון הפרעות, תורשתיות ונרכשות, הגורמות לחוסר תפקוד של חלק ממערכת החיסון או כולה.

מחלות אאוזינופיליות – אאוזינופילים הם תאי דם לבנים. מחלות אאוזינופיליות מכונות לפי מיקום בגוף שבו אאוזינופילים נמצאים בכמויות מעל הנורמה וגורמים לדלקת כרונית ונזק לרקמות. 

אלרגיה למזון

אלרגיה למזון היא תגובה חריגה של מערכת החיסון שבדרך כלל מתרחשת בדקות ראשונות עד מספר מצומצם של שעות לאחר חשיפה למאכל אלרגני ומאופיינת ע"י גירוד ותפרחת ו/או נפיחות בעור וריריות, תסמינים בדרכי נשימה או דרכי עיכול ובמקרים נדירים עלולה להיות מלווה בירידת לחץ הדם ובמקרים נדירים ביותר במוות. 

המנגנון הוא ריגוש או חוסר סובלנות אימונולוגי וקליני למזון שנבלע, וכתוצאה מכך מתפתחת תגובות מיידיות וחריפות בתיווך נוגדנים, כלומר אימונוגלובולינים מסוג E (Ig E ) או תגובות מאוחרות בתיווך תאים לבנים (לימפוציטים) ספציפיים ומכוונים למזון זה.

ריגוש של מערכת החיסון יכול להתרחש בעקבות חשיפה למזון במינון נמוך דרך מערכת העיכול או עור במיוחד כאשר מחסום העור פגום (דרמטיטיס אטופית) ולעתים נדירות דרך דרכי הנשימה (Food-pollen syndrome מתרחשת בחלק מהחולים עם נזלת אלרגית).

 

זכרו: צריכה מוקדמת של חלבון המזון בכמות רגילה ובצורה עקבית גורמת לסובלנות.

 

לאלרגיה למזון השפעה מרבית על איכות החיים של חולים ובני משפחותיהם. הסובלים מאלרגיה למזון נאלצים להיות עם חוקים נוקשים, חרדה קיומית, תחושת שוני ואף אשמה, לעתים מתמודדים עם תגובות חברתיות שליליות כגון חוסר קבלה והצקות. במקביל הם נושאים  נטל כספי ניכר כי זקוקים למזון חלופי ולטיפול רפואי מתמשך.

 

במרפאה מבוצעים טסטים עוריים עם תמציות מסחריות (אם מדובר באלרגיה נדירה ייתכן שתדרשו להביא מזון מהבית), תגרים מדורגים ומבחני מטלית למזון.

כאן תקבלו פרשנות מקצועית של תוצאות בדיקות, המלצות וליווי המתאימים לצרכים של כל מטופל.

צריכים ייעוץ? פנו אלינו בטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם